The Academy Awards nominations are out and I have only seen one of them!  Any opinions on winners or the ones who were not nominated?

Best Picture: “Black Swan,” “The Fighter,” “Inception,” “The Kids Are All Right,” “The King’s Speech,” “127 Hours,” “The Social Network,” “Toy Story 3,” “True Grit” and “Winter’s Bone.”

Best Actor: Javier Bardem – “Biutiful,” Jeff Bridges – “True Grit,” Jesse Eisenberg – “The Social Network,” Colin Firth – “The King’s Speech” and James Franco – “127 Hours.”

Best Actress: Annette Bening – “The Kids Are All Right,” Nicole Kidman – “Rabbit Hole,” Jennifer Lawrence – “Winter’s Bone,” Natalie Portman – “Black Swan” and Michelle Williams – “Blue Valentine.”

Best Supporting Actor: Christian Bale – “The Fighter,” John Hawkes – “Winter’s Bone,” Jeremy Renner – “The Town,” Mark Ruffalo – “The Kids Are All Right” and Geoffrey Rush – “The King’s Speech.”

Best Supporting Actress: Amy Adams – “The Fighter,” Helena Bonham Carter – “The King’s Speech,” Melissa Leo – “The Fighter,” Hailee Steinfeld – “True Grit” and Jacki Weaver – “Animal Kingdom.”

Best Director: Darren Aronofsky – “Black Swan,” David O. Russell – “The Fighter,” Tom Hooper – “The King’s Speech,” David Fincher – “The Social Network” and Joel and Ethan Coen – “True Grit.”

Best Animated Feature Film: “How to Train Your Dragon,” “Illusionist” and “Toy Story 3.”

Best Foreign Film: Mexico – “Biutiful,” Greece – “Dogtooth,” Denmark – “In a Better World,” Canada – “Incendies” and Algeria – “Outside the Law.”

Best Original Screenplay: “Another Year,” “The Fighter,” “Inception,” “The Kids Are All Right” and "The King’s Speech.”

Best Adapted Screenplay: “127 Hours,” “The Social Network,” “Toy Story 3,” “True Grit” and “Winter’s Bone.”

Best Art Direction: “Alice in Wonderland,” “Harry Potter and the Deathly Hallows Part I,” “Inception,” “The King’s Speech” and “True Grit.”

Best Costume Design: “Alice in Wonderland,” “I Am Love,” "The King’s Speech,” “The Tempest” and “True Grit.”

Best Original Song: “Coming Home” – “Country Strong,” “I See the Light” – “Tangled,” “If I Rise” – “127 Hours” and “We Belong Together” – “Toy Story 3.”

Best Original Score: “How to Train Your Dragon” – John Powell, “Inception” – Hans Zimmer, “The King’s Speech” – Alexandre Desplat, “127 Hours” – A.R. Rahman and “The Social Network” – Trent Reznor and Atticus Ross.

Best Documentary: “Exit Through the Gift Shop,” “Gasland,” “Inside Job,” “Restrepo” and “Waste Land.”

Best Film Editing: “Black Swan,” “The Fighter,” “The Kings Speech,” “127 Hours” and “The Social Network.”

Best Makeup: “Barney’s Version,” “The Way Back” and "The Wolfman.”

Best Sound Editing: “Inception,” “Toy Story 3,” “TRON: Legacy,” “True Grit” and “Unstoppable.”

Best Sound Mixing: “Inception,” “The King’s Speech,” “Salt,” “The Social Network” and “True Grit.”

Best Visual Effects: “Alice in Wonderland,” “Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1,” “Hereafter,” “Inception” and “Iron Man 2.”

Best Documentary (Short Subject): “Killing in the Name,” “Poster Girl,” “Strangers No More,” “Sun Comes Up” and “The Warriors of Qiugang.”

Best Visual Short Film (Animated): “Day & Night,” “The Gruffalo,” “Let’s Pollute,” “The Lost Thing” and “Madagascar, carnet de voyage (Madagascar, a Journey Diary).”

Best Short Film (Live Action): “The Confession,” “The Crush,” “God of Love,” “Na Wewe” and “Wish 143.”