Gallon To Gallon

No one likes to think about paying $4 for a gallon of gas (in some places, it has hit $4!!!) , but it could be a lot worse! Just think of how much trouble we’d be in if we had to fill the tank with Starbucks’ lattes or nail polish! Bitsandpieces.us offers a comparison list of other things that you pay a ton of money for by the gallon but may not realize it. The list puts $4 for a gallon of gas into perspective, but most people won’t go through a gallon of nail polish as fast as a gallon of gas. Here are some examples:

Clorox Bleach $2.56 a gallon
Coke $3.84 a gallon
Fiji Water $10.24 a gallon
Charles Swaw Wine $10.24 a gallon
Yogurt $12.80 a gallon
Tide Detergent $19.20 a gallon
Karo Corn Syrup $25.52 a gallon
Purell Hand Sanitizer $25.60 a gallon
Shampoo (Average) $25.60 a gallon
Red Bull $28.16 a gallon
Grande Latte from Starbucks $32.00 a gallon
Our Family Honey Fancy Bear $40.96 a gallon
Filippo Berio Extra Virgin Olive Oil $60.16 a gallon
Robitussen $128.00 a gallon
Dom Perignon $755.20 a gallon
Nail Polish $1,024 a gallon

Now, I don't know about you, but I was wondering when someone was going to design an engine that runs off of South Louisiana Rain Water....   Heaven knows we get enough of that stuff, FREE!!